
Jedná se o onemocnění, při kterém je v těle nadměrné množství tuku, v České republice trpí nadváhou a obezitou více než polovina populace (56 %), z toho 17 % je obézních.
Nadbytečná tuková tkáň nám může na první pohled připadat zejména jako kosmetický problém. Obezita je však významný rizikový faktor, který se podílí na vzniku a rozvoji závažných somatických nemocí, např. onemocnění srdce a cév, cukrovky 2. typu, apod.
Obezita vzniká interakcí genetických a zevních faktorů. Existují určitá období, která jsou pro rozvoj obezity velmi významná – u žen zejména doba těhotenství a období po něm, dále období přechodu, u dívek doba dospívání, všeobecně pak stresové faktory a určitá období, kdy se snižuje pohybová aktivita – nástup do zaměstnání, založení rodiny, rodinné či pracovní problémy, ukončení sportovní činnosti, odchod do důchodu apod.
zvýšení rizika srdečního infarktu, mrtvice či nádorového onemocnění
Význam chirurgické léčby obézních tak vidíme ne v pouhém snižování hmotnosti, ale především ve faktu, že po výkonu výrazně klesá výskyt přidružených onemocnění, zejména diabetu a celkově se zlepšuje zdravotní stav a dlouhodobá prognóza pacienta.
Míra obezity se určuje hlavně podle indexu tělesné hmotnosti neboli BMI (z anglického body mass index).
TĚLESNÁ HMOTNOST (kg)
VÝŠKA (m)²
Pro podstoupení operace je nutno splnit tyto podmínky:
Metabolická chirurgie je doporučována lidem s BMI nad 30 kg/m², kteří mají zároveň nějaké přidružené onemocnění, jako například:
Pokud pacient nemá přidružené onemocnění, je operace doporučována při BMI nad 35 kg/m7.
Tento způsob léčby zahrnuje celkovou změnu životosprávy, individuálně sestavený jídelníček a různá pohybová doporučení. Se změnou pomáhá podpůrná psychoterapie.
Moderní léky na redukci hmotnosti (tzv. inkretiny) dnes představují klíčový nástroj v úspěšné léčbě obezity.
Působí mimo jiné v mozku, kde snižují pocit hladu a chuť k jídlu. Pacient se cítí sytý již po menší porci, často dochází i ke snížení chutí na sladké.
Léčba je obecně velmi dobře snášena a bezpečná. U některých pacientů se může přechodně objevit nevolnost, která většinou rychle odezní.
Díky těmto lékům lze dosáhnout úbytku hmotnosti až o 20 %, což má zásadní vliv na zdraví a kvalitu života.
Chirurgická léčba obezity je také nazývána metabolickou (či bariatrickou) chirurgií.
Oproti předešlým způsobům léčby jako jediná vykazuje dlouhodobé výsledky.
Mezi nejčastější zákroky patří tubulizace žaludku nebo žaludeční bypass.
Bariatrickou operaci doporučuje
tým odborníků (obezitolog, chirurg, psycholog, nutriční terapeut).
Na základě celkového zdravotního stavu určí, zda je pro Vás chirurgická léčba vhodná a bezpečná.
Pokud ano, je možné operaci provést a bude hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
=SLEEVE GASTREKTOMIE, ŽALUDEČNÍ SLEEVE, ZÚŽENÍ ŽALUDKU, RUKÁVOVITÁ RESEKCE ŽALUDKU
=OAGB (one anastomosis gastric bypass), ŽALUDEČNÍ BYPASS S JEDNOU ANASTOMÓZOU (=spojkou)
=RYGB, ŽALUDEČNÍ BYPASS SE DVĚMA ANASTOMÓZAMI (=spojkami)
Ano! Samotný léčebný zákrok probíhá laparoskopicky a podle celosvětových statistik za několik desetiletí, co jej lékaři provádějí, je dokonce bezpečnější než rutinní operace žlučníku.
V našem Centru poskytujeme ucelenou a odbornou léčbu obezity, která vychází z doporučení předních lékařských společností. Zaměřujeme se na nutriční terapii, úpravu životního stylu a především na moderní, účinné léky na snížení hmotnosti.
Nevyužíváme potravinové doplňky ani módní diety, které často vedou jen k dočasnému úbytku váhy a následnému jo-jo efektu. Naším cílem je dlouhodobý a udržitelný výsledek, který zlepší nejen vaši váhu, ale i celkové zdraví.
Ano, léčba obezity moderními léky (tzv. inkretiny) je považována za účinnou a bezpečnou. Tyto léky ovlivňují centra hladu v mozku – snižují chuť k jídlu, prodlužují pocit sytosti a pomáhají jíst menší porce. Mnoho pacientů uvádí i menší chuť na sladké.
Při správném užívání je léčba bezpečná. U některých pacientů se může přechodně objevit nevolnost, která obvykle sama odezní.
Díky těmto lékům lze dosáhnout redukce hmotnosti až o 20 %.