Verča a Niky po bariatrickém zákroku dohromady shodily 133 kg!

Přinášíme vám další příběh úspěšné léčby obezity bariatrickou metodou, pro kterou se loni rozhodly dvě nerozlučné kamarádky Verča a Nikča. Obě kamarádky se seznámily na vysoké škole, kde studovaly obor porodní asistentka. V březnu 2023 přišly společně do baratrické poradny se svými příběhy a s žádostí o pomoc.

Verča chtěla radikálně změnit svůj život. Dříve hrála basketbal, floorbal a také lyžovala. Nikdy sice nebyla úplně hubená, od dětství však aktivně sportovala a velmi jí to bavilo. Po maturitě a v čase covidu však přišel zlom. U Verči nastal výrazný nárůst hmotnosti, který i přes velkou snahu nedokázala sama zredukovat. Verčina váha se postupně vyšplhala až na 160 kilogramů, a při její výšce 168 centimetrů její BMI nabyl hrozivé hodnoty 56,7.

Při takové hmotnosti byla neustále unavená, měla vysoký tlak, byla radši stále doma a nechtěla se stýkat se starými kamarády i spolužáky, neboť se styděla kvůli své tloušťce. Vzhledem ke své obezitě fyzicky nezvládala práci porodní asistentky, na kterou vystudovala, a musela pracovat jako pomocná síla v kuchyni. Když svůj příběh vyprávěla v bariatrické ambulanci, měla slzy v očích.

Její kamarádka Niky měla podobné potíže. Od dětství měla nadváhu, ale rovněž u ní nastal zlom po maturitě, kdy nekontrolovatelně nabírala hmotnost až na 153 kilogramů při výšce 168 centimetrů (BMI 54.6).

Niky už dál nemohla, chtěla změnit svůj život a cítit se lépe. Opakovaně se jí stalo, že na rodinné oslavě ji nedovolili kvůli tloušťce sedět s ostatními, že prý pod ní praskne židle, a místo toho musela sedět na sedačce. Oblečení nemohla nakupovat v normálním obchodě, ale musela ho shánět jen na internetu, protože velikost 62 v obchodech rozhodně běžně nebývá. Ani Niky nemohla kvůli své obezitě pracovat jako zdravotník v oboru, který vystudovala.

Obě kamarádky se rozhodly svěřit do rukou MUDr. Jiřího Jeřábka, který jim v červnu roku 2023 provedl bariatrickou operaci – bypass žaludku. Po pouhém roce od úspěšné operace váží Věrča o 63 kilogramů méně a Niky o 50 kilogramů méně. Obě doslova září štěstím. Únava je pryč, sportují, chodí plavat, jezdí na kolečkových bruslích. Nyní si už mohou vybrat v běžném obchodě to, co jim sluší, a rády chodí do společnosti.

Verča je plná energie a v současnosti už pracuje jako porodní asistentka v nemocnici – vždycky chtěla pomáhat miminkům na svět. Niky zase pomáhá maminkám otěhotnět v Centru asistované reprodukce, kde asistuje na sále a skvěle to zvládá, protože obezita a únava už pro ni není problém.

Obě kamarádky často rády chodí mezi lidi, sportují, pořád chtějí něco dělat a jsou aktivní. A obě přiznávají, že když jim loni před operací lékař MUDr. Jiří Jeřábek říkal, že za rok zhubnou každá minimálně o 50 kilogramů, nevěřily tomu. Nyní po roce obě kamarádky shodně tvrdí, že se jejich život po bariatrickém zákroku radikálně změnit a konečně mohou dělat vše, co je baví, a nemusí se omezovat v žádné činnosti…

P.S.: Čtenáře jako vždy upozorňujeme, že fotografie u tohoto článku jsou reálné, neretušované, nedeformované a nijak neupravované grafickými programy. Děkujeme rovněž Verči a Niki, že se rozhodly podělit se čtenáři o svůj příběh!